ثروت چیست ؟ به ذعم نگارنده ثروت عبارت است از هر نوع اندوخته شخصی یا عمومی اعم از مادی و معنوی که در مواقع نیاز بتوان برای حل مشکلات خود و جامعه از آن بهره برداری نمود . امام علی (ع ) در باره ثروت در کلمات قصار  ش ۴و۳۳و۵۱و۵۳و۵۶و۶۶و۱۹۲و۲۲۷و۳۲۲و۳۴۶و۳۵۵و۳۶۱و۴۱۴و۴۶۳نهج البلاغه می فرمایند: ((پارسایی ثروت است ))((شرافتمندانه ترین ثروت ها ترک آرزوهای دور و دراز است))((ثروتی همردیف عقل نیست))((ثروت در غریبی وطن است و فقر در وطن غریبی))((ثروت مایه خوشگذرانی هاست))((عفت زینت فقر است و شکر زیبایی ثروت ))((آن مالی که صرف شده و به تو تجربه آموخته از بین نرفته است ))((با کسانی که رزق فراوان به آنان روی کرده شرکت کنید ٬ زیرا شرکت با آنان به ثروتمندشدن وسود بیشتر بردن نزدیک تر است ))((من رهبر مومنین هستم و ثروت پیشوای گناهکاران ))((فکر صحیح با تامین مالی همدوش است : با تامین درآمد٬ فکر خوب کار می کند و با رفتن ثروت اندیشه صحیح هم می رود))(( قناعت ثروتی است بی پایان ٬ کسی که به فکر مرگ باشد از ثروت دنیا به کم قانع است ))((مردی از کارگزاران حضرت ساختمان باشکوهی بنا کرد حضرت به او فرمود : پول ها گوشه ی خود را نشان دادند. ساختمان ثروتمندیت را بیان می کند))((چه قدر جالب است تواضع ثروتمندان برای بیچارگان بخاطر بدست آوردن ثواب و جالبیتر از آن بی اعتنایی فقراء به ثروتمندان است ٬ فقط به خاطر توکل به خدای عزیز))((ثروت و بیچارگی پس از قیامت معلوم میشود)) 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۸۵ساعت 21:15  توسط عباسعلی شعبانی   | 

علم چیست ؟ به دانسته های انسان در باره ی  چگونگی ایجاد و تکامل موجودات زنده و جمادات و همچنین راه حل های توسعه٬ ارتقاء و استفاده پایدار از امکانات جهان هستی برای حفظ حیات بشریت علم می گویند . امام علی (ع ) در کلمات قصار ش ۵و۸۸و۱۰۹و۲۰۱و۲۸۰و۲۹۴و۳۴۵و۳۷۲و۴۸۶نهج البلاغه درباره علم چنین می فرمایند ((دانش میراثی شایسته است ))((بی ارزش ترین علمها دانشی است که زبانی باشد و محترم ترین علمها علمی است که آثار آن در اعضای بدن آشکار گردد))((شرافتی بالاتر از علم نیست))((هر ظرفی در اثر آنچه در آن می گذارند تنگ میشود مگر ظرف علم که هرچه به آن اضافه می کنند وسعتش زیاد تر می گردد))((خود را به نادانی نزنید و در یقین خویش تردید نکنید وقتی علم پیدا کردید به علم خودتان عمل کنید و آنگاه که یقین پیدا کردید اقدام نمایید))((موقعیکه خدا خواست بنده ای رذل گردد راه دانش را بر او می بندد))((علم دو قسم است .  قسم اول آنچه در نهاد انسان وجود دارد و قسم دوم آنچه شنیده می شود . وقتی شنیدنی ها مفید است که نهاد انسان آمادگی داشته باشد))((علم با عمل هماغوش است . کسی که علم داشت عمل می کند . علم به عالم برای عمل کردن به آن فریاد می زند اگر پاسخ فریاد را داد می ماند و اگر اعتنائی نکرد علم کوچ می کند))((خدا قبل از اینکه با نادانان آموختن علم را معاهده ببندد تعلیم آن را با دانشمنمدان پیمان بست )) 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۸۵ساعت 22:12  توسط عباسعلی شعبانی   | 

در زمانهای قدیم هرجایی که آب بود آبادانی هم بود٬ امروزه راه و ارتباطات زیرساخت اصلی ایجاد آبادانی است٬ در این مقوله شهرها و مناطقی که به صورت طبیعی کانون تلاقی راههای اصلی منطقه ای و بین المللی هستند از پتانسیل بسیار بالایی جهت ترقی و رشد پایدار برخوردار هستند . در کره خاکی ما منطقه خاورمیانه همواره به عنوان دروازه شرق و غرب و شمال و جنوب مطرح بوده است همچنین در خاورمیانه تنگه هرمز و خلیج فارس در تمام ارتباطات بین المللی نقش کلیدی داشته و دارد٬ در میان کشورهای حوزه خلیج فارس نیز تنها نقش ایران از همه مهمتر و بارزتر بوده و هست٬ در ایران قدیم از گذشته های دور در منطقه استان بوشهر بنادر تجاری بسیار فعالی با شهرتی جهانی همچون بندر تاریخی سیراف در جنوب و سینیز در شمال و بندر لیان در مرکز وجود داشته است که همیشه در تجارت و تعامل با کشورهای منطقه و فرا منطقه ای دارای رتبه اول بوده اند٬ در تاریخ معاصر بندر بوشهر و شهرستانهای تنگستان و دشتی و دشتستان فعالترین مراکز تمدن ایران زمین در حاشیه خلیج فارس محسوب می شده اند٬ امروزه استان بوشهر با داشتن منابع عظیم گاز در پارس جنوبی و ذخایر بزرگ نفت و گاز در پارس شمالی و مناطق خشکی و فلات قاره نقش مهمی در تامین انرژی ایران و جهان دارد٬ در این عرصه شهر اهرم مرکز شهرستان تنگستان با داشتن نزدیکترین راه ارتباطی استان بوشهر به استان فارس و مرکز ایران از یک سو و نزدیکترین راه ارتباطی مناطق مرکزی کشور به بندر دلوار و سواحل زرخیز و استراتژیک خلیج فارس از سویی دیگر و همچنین راه جداگانه و مخصوص به طرف برازجان و شمال استان تا استان خوزستان و دارا بودن بزرگراه مهم و اختصاصی به طرف خورموج و جنوب استان تا پارس جنوبی و استان هرمزگان و داشتن چند راه ویژه دسترسی به مرکز استان به لحاظ هندسی در قلب جغرافیای استان بوشهر واقع می باشد و به مانند یک مرکز ثقل نهفته عمل میکند لذا با توجه به اینکه استان بوشهر به لحاظ هندسی در مرکز ارتباطات ایران با خلیج فارس قرار دارد و نظر به اینکه خلیج فارس با شرایط ویژه و منحصر بفرد خود مرکز ثقل ارتباطات خاورمیانه است و دانستن این موضوع که خاورمیانه کانون ارتباطات پنج قاره جهان است طبق دلایل فوق الذکر چنین استنتاج میشود که اهرم تنگستان دارای استعداد های خدادادی نهفته اما ممتاز و جهانی است که بسیار نادر می باشند و در صورت بروز پتانسیل های متنوع و قدرتمند آن می تواند به پل ارتباطات و تعاملات با جهان فرامدرن امروز تبدیل شود و در آینده نزدیک به درجات اول جذب و توسعه علم و صنعت و تجارت و توریسم و ..... در سطح منطقه و جهان دست یابد . انشاا...

+ نوشته شده در  سه شنبه دهم مرداد ۱۳۸۵ساعت 23:53  توسط عباسعلی شعبانی   | 

به ذعم نگارنده تبادل اطلاعات زمینه ساز پیشرفتها و قهقراهای انسان از زمان آدم ابوالبشر تا دوران فرامدرن امروز می باشد این زیر ساخت را امروزه به نام sibernatik می شناسند سایبرناتیک غذای اصلی روح و مغز انسان و به عبارت بهتر زیرساخت تمام علوم بشری است درحقیقت برآیند تبادل اطلاعات باعث زایش علوم جدید می شود و سرنوشت انسان ها به چگونگی استفاده از این علوم بستگی دارد .

+ نوشته شده در  شنبه هفتم مرداد ۱۳۸۵ساعت 4:57  توسط عباسعلی شعبانی   | 

بنام خدا : باسلام ورود شما را به وبلاگ آموزشی و یادداشتهای شخصی عباسعلی شعبانی بسیار  گرامی میدارم . امید است با بذل نظرات مهم شما و استفاده از امکانات تبادل دانسته ها موجبات استنتاج صحیح مباحث در همه ابعاد مطالب مطروحه فی مابین فراهم گردد و شاهد رشد روز افزون  معلومات عمومی نوین برای خودمان و دیگر مخاطبان در تمامی عرصه های علم و زندگی باشیم . انشاءلله  

+ نوشته شده در  پنجشنبه پنجم مرداد ۱۳۸۵ساعت 23:29  توسط عباسعلی شعبانی   |